środa, 13 stycznia 2016

Zdrowe przekąski w karnawale : - )


Przekąski towarzyszą nam wszędzie: w domu, w szkole,  w podróży. Zjadamy je pomiędzy posiłkami. Jakie powinny być?
Przede wszystkim zdrowe i niezbyt obfite. Takie właśnie są kule-smakule i czekoladowe babeczki z kaszy gryczanej.

Przekąski idealnie sprawdzą się również w czasie zabawy karnawałowej, chociażby w przerwie między jednym tańcem a drugim ;) 

     

 Przepis na kule smakule:

 

Składniki: 

1 szklanka mleka
1/2 szklanki mleczka kokosowego*
7 łyżek kaszy manny
2 łyżki miodu
1 łyżka cukru
2 łyżki masła
1/2 łyżeczki aromatu migdałowego
5 dag migdałów
wiórki kokosowe

Przygotowanie:

*Mleczko kokosowe to popularny składnik spożywczy, stosowany w kuchni krajów Azji Południowo-Wschodniej.  Zazwyczaj kupujemy je w puszkach, ale możemy je przygotować sposobem domowym: 2 szklanki wiórek kokosowych moczymy w 2-3 szklankach ciepłej wody, filtrowanej lub przegotowanej. Pozostawiamy na ok. 30 min w temperaturze pokojowej od czasu do czasu mieszając. Po 30 minutach wlewamy wszystko do melaksera/blendera. Blendujemy, a następnie mleczko odcedzamy przez gęste sito lub gazę, na koniec przelewamy do wyparzonych butelek i szczelnie zakręcamy.

Migdały należy sparzyć wrzątkiem, aby można je było łatwo obrać ze skórki. Mleko naturalne i kokosowe, wlać do garnka, dodać masło, cukier i miód, zagotować. Ciągle mieszając wsypać kaszę mannę, gotować przez kilka minut. Następnie dodać aromat, (w razie potrzeby dosłodzić) wymieszać, odłożyć do ostudzenia. Z chłodnej masy formować kulki wciskając do środka migdał, obtaczać w wiórkach kokosowych, włożyć do lodówki i dokładnie schłodzić.



 Przepis na czekoladowe babeczki z kaszy gryczanej:

 

Składniki:

1 szklanka kaszy gryczanej + 2 szklanki wody
 1 niecała szklanka cukru trzcinowego
1/4 szklanki cukru
 cukier waniliowy
1 szklanka mleka
100 g masła w temperaturze pokojowej
 4 jajka
 2/3 szklanki mąki
2 łyżeczki proszku do pieczenia
 1/2 łyżeczki sody
2 łyżki kakao
 1/2 szklanki maku
 ½ łyżeczki kardamonu
 aromat waniliowy lub inny
3 łyżki żurawiny
40 g posiekanej gorzkiej czekolady
cukier puder

Przygotowanie:  

Kaszę gryczaną wsypujemy na gotującą się wodę. Pod koniec gotowania, jak kasza wypije prawie, że całą wodę, wyłączamy i zestawiamy. Kasza wchłonie resztę wody i dojdzie. Studzimy. Ostygniętą kaszę blendujemy z cukrem trzcinowym, dolewamy mleko i ponownie blendujemy.

Żółtka oddzielamy od białek. Masło ucieramy z cukrem do połączenia. Cały czas ucierając dodajemy stopniowo żółtka, proszek do pieczenia, sodę, mąkę, kakao, mak, cukier waniliowy, kardamon, aromat oraz zmiksowaną kaszę. Białka ubijamy na sztywną pianę, łączymy z masą. Dorzucamy żurawinę i mieszamy. Przygotowane ciasto przelewamy do foremek mufinkowych posmarowanych masłem i bułką tartą. Babeczki pieczemy w 190 stopniach przez około 15 minut, do suchego patyczka. Wyjmujemy z foremek, posypujemy cukrem pudrem.

Z podanych proporcji można upiec jedną babkę w dużej formie babkowej. Pieczemy ją  wówczas około 40 minut.

  

Po przygotowaniu tych pysznych smakołyków w klasie 3 a zapanował nastrój karnawałowy, o czym jeszcze rozmawiali uczniowie ze swoją Panią, czego dowiedzieli się o karnawale i w jaki jeszcze inny sposób się do niego przygotowywali? Spójrzcie sami : )



Karnawał to okres zimowych balów, maskarad, pochodów i zabaw. Rozpoczyna się najczęściej w dniu Trzech Króli, a kończy we wtorek przed Środą Popielcową,  która oznacza początek wielkiego postu i oczekiwania na Wielkanoc (źródło: Wikipedia). Na ten temat rozmawialiśmy na zajęciach. Dowiedzieliśmy się co to są kotyliony*, a nawet sami je wykonywaliśmy. Przydały nam się później na nietypowej, roztańczonej lekcji wf-u.

 *Kotylion - (nazwa pochodzi z języka francuskiego - cotillon) to zbiorowa zabawa taneczna, w czasie której pary tancerzy noszą ozdobne oznaki, przypięte do piersi, zwane też kotylionami. Zazwyczaj są to wzorowane na orderach małe wstążeczki, rozetki, bukieciki lub kokardy. Pary jednakowych kotylionów są na początku zabawy rozdzielane między tancerzy i tancerki - zabawa polega na tym, aby posiadacze jednakowych kotylionów odnaleźli się na sali i tańczyli parami. Zabawą kieruje wodzirej.



Gorąco zachęcamy do wypróbowania w czasie karnawału naszych zdrowych i smakowitych przekąsek!!! 


 

 Te piękne roześmiane buzie mówią wszystko: zabawa się udała a przekąski były znakomite :-)


~ źródłem informacji, aromatycznych przepisów i galerii zdjęć jest strona klasowa Szefów Kuchni z 3a SP-11 w Tychach.