wtorek, 5 kwietnia 2016

Włoskie klimaty, czyli smaczna i zdrowa Granola*




* Granola (słowo ang., pochodzące z włoskiego zdrobnienie od grano: zboże, pszenica).


Granola to kolejna alternatywa domowej owsianki, nie zawsze lubianej przez dzieci. Może być idealną  śniadaniową przekąska albo zdrowym podwieczorkiem. Robi się ją z płatków owsianych, rodzynek, orzechów, migdałów, nasion słonecznika, dyni, suszonych owoców           i miodu. Wszystkie te składniki piecze się do chrupkości. Podawana jest z mlekiem lub jogurtem czasami z owocami.


O tym, że granola może być smaczna, przekonały się przedszkolaki. Do jej skomponowania  wykorzystały: płatki owsiane, wiórki kokosowe, migdały, nasiona słonecznika i dyni, miód         i trochę oleju. Wszystkie te składniki dzieci dokładnie połączyły i wysypały na blachę pokrytą papierem do pieczenie. Wystarczyło 30 minut, by masa w temperaturze 170 stopni C zamieniła się w złocistą, chrupiącą granolę. Należy pamiętać, aby w trakcie pieczenia  masę zamieszać  kilka razy.


Przedszkolaki  swoją  granolę dodały do jogurtu naturalnego, wzbogaciły swój deser suszoną żurawiną, truskawkami i kawałkami jabłek.

Rada dla wielbicieli pieszych wędrówek:

Granola jest praktyczną przekąską dla osób wybierających się w długie piesze wędrówki. Jest lekka, łatwa w przechowywaniu i rewelacyjnie uzupełnia zasoby energii. Może też służyć, jako zdrowa posypka do ciast i deserów.










 












źródło: Zagotowane Dzieciaki z przedszkola wraz z Panią Asią (Wychowawczynią klasy 3 a)

Na dobry humor...drożdżowe zające i gorące kakao


W klasie 1 d podczas zajęć kulinarnych panuje wyśmienity nastrój, w kuchni uczniowskiej roztacza się wspaniały aromat ciasta drożdżowego, z którego powstają pyszne zajączki (poniżej znajdziecie przepis i sposób ich wykonania). Wszystkie buzie pierwszaków uśmiechają się szeroko, a to za sprawą również aromatycznego napoju czekoladowo - mlecznego. Dzieciaki zadowolone zajadają drożdżowe zające i popijają gorącym kakao : )



Zajączki z ciasta drożdżowego

– składniki dla jednej grupy (8 dzieci)



Składniki:

1,5 kg mąki

3 jajka

3 szklanki mleka

50 g drożdży

100 g masła

łyżeczka soli

2 łyżki cukru

100 g masła

roztopione masło do posmarowania zajączków





elementy dekoracji zajączków:

rodzynki – na oczka




Przepis na zajączki:


Rozkruszamy drożdże w ciepłym mleku i mieszamy z cukrem. Odstawiamy, by podwoiły objętość.

W osobnym naczyniu mieszamy resztę składników. Wlewamy rozczyn i wyrabiamy ciasto – ma odchodzić od rąk. W razie potrzeby – podsypujemy je jeszcze mąką.

Ciasto dzielimy na 8 części. Każdą oprószamy mąką i ponownie odkładamy do wyrośnięcia.

Każde dziecko ze swojej części ciasta robi dwa zajączki (więc przecina ciasto na połowę).

Każdy kawałek dzieli na trzy części: mały kawałek odrywa na ogonek, drugi większy na głowę, oraz trzeci największy pozostawia na tułów. Z największego kawałka mały kucharz roluje wałeczek długości ok. 35 – 40 cm i luźno zakręca „ślimaczka”, tak, by ciasto miało miejsce jeszcze urosnąć (tułów), z krótszego wałeczka formuje głowę wraz z uszami tworząc coś na kształt litery „ V” i mocuje ją nad „ślimaczkiem”, wciskając głęboko rodzynkę (oczko zajączka ). Z najmniejszej części dziecko formuje małą kuleczkę i przyciska ją do tylnej części spirali tworząc ogonek zajączka.  Dokładnie tak samo postępuje z drugim kawałkiem ciasta. Gotowe zajączki przekłada na blaszkę (wyłożoną papierem do pieczenia, w dosyć dużych odstępach od siebie, by mogły jeszcze „urosnąć”. Blaszkę z zajączkami przykrywamy ściereczką. Zostawiamy w ciepłym miejscu na ok. 25 min. Pieczemy w temperaturze 150°C przez ok. 30 minut (pilnujemy, by zbytnio się nie zrumieniły, w razie potrzeby można je przykryć papierem do pieczenia). Po lekkim ostudzeniu smarujemy zajączki roztopionym masłem.

Zajączki, po wystygnięciu podajemy z gorącym kakao. Smacznego!
















Deserek jogurtowy




W mlecznym tygodniu "Szkolni przyjaciele" rozpoczęli swoją przygodę z...kuchnią bo
w kuchni zawsze coś się dzieje,
w kuchni nigdy nie jest nudno,
tyle dźwięków, tyle głosów,
że wyliczyć trudno.


Klasa została podzielona na 2 grupy i zaczęliśmy od przygotowania deseru na bazie jogurtu z różnymi owocami. Deser wyglądał smakowicie, a jak smakował przekonacie się jak go sami zrobicie.                       

Zapraszamy oto przepis:
jogurt naturalny, ciasteczka owsiane, owoce - te które lubicie, odrobina cukru wanilinowego, rodzynki. Wykonanie nie było trudne, wszystkie produkty układa się warstwami - smacznego :)

PS.
Agatka z I grupy, już dwa razy zrobiła deser dla całej rodziny : )