wtorek, 9 maja 2017

Kuchnia pełna cudów czyli kulinarna podróż do słonecznej Toskanii



       Toskania to piękna kraina  leżąca we Włoszech. Znana jest z oliwek, winogron i  cantucci - włoskich ciasteczek z migdałami. Te bardzo uniwersalne ciasteczka są "ulepszoną" wersją biscotti di Prado - bardzo twardych ciasteczek, czy może raczej sucharków. Pierwotnie biscotti były pieczone wyłącznie z mąki, cukru, jajek i migdałów. I takie nie cieszyły się wielką popularnością. Kiedy zaczęto dodawać do nich odrobinę proszku do pieczenia oraz masło stały się mniej twarde, a bardziej chrupkie i  nadano im nową nazwę - właśnie cantucci - szybko stały się sławne nie tylko we Włoszech.

Ponieważ cantucci zwane też cantuccini mają sporo migdałów dają sporo energii, dlatego warto zabrać je ze sobą na dłuższy spacer, wycieczkę rowerową lub do szkoły na drugie śniadanie.





Przepis na  cantucci  pierwszoklasistów:


Składniki:

  • 4 jajka
  • 175 g cukru trzcinowego
  • 500 g mąki pełnoziarnistej
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 250 g całych migdałów
  • kilka kropli aromatu migdałowego
  • skórka otarta z jednej pomarańczy
  • sok z połówki pomarańczy
  • łyżeczka masła

Wykonanie:

  1. Nieobrane migdały upraż na suchej patelni - mieszaj je przez cały czas na średnim ogniu, by się równomiernie podgrzewały (uważaj, bo szybko mogą się przypalić). Odstaw na chwilę do przestudzenia.
  2. Jajka zmiksuj z cukrem i miękkim masłem na puszystą masę. Przelej do miski. Dodaj przesianą mąkę wymieszaną z solą i proszkiem do pieczenia. Rękoma wyrób ciasto. Masa będzie dość twarda, jeśli będzie trzeba, dolej trochę wody, a jeśli będzie jednak miękka (może się tak zdarzyć, jeśli użyjesz dużych jajek) dodaj trochę mąki. Dodaj migdały i przez chwilę wyrabiaj, by równomiernie się rozłożyły w cieście. Dodaj otartą skórkę z pomarańczy i sok.
  3. Z ciasta, rękoma obsypanymi mąką uformuj 4 wałki o średnicy około 4 cm. Ułóż na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Przyciśnij lekko dłonią, by nadać im kształt owalny. Posmaruj na wierzchu roztrzepanym jajkiem.
  4. Wstaw do piekarnika nagrzanego do 180 stopni i piecz około 15-20 minut. Wyjmij, od razu pokrój bardzo ostrym nożem na ukośne plastry. Ułóż na blasze i wstaw do piekarnika, zmniejsz temperaturę do 160 stopni i piecz po 6-8 minut z każdej strony, aż ładnie się zrumienią.
  5. Po upieczeniu wystudź (najlepiej na kratce).

Przepis zaczerpnięto ze strony: mniammniam.com










źródło: 
Zagotowane Dzieciaki z klasy 1 a wraz ze swoją Wychowawczynią Panią Asią Rychlik.