czwartek, 19 kwietnia 2018

Z KASZĄ JAGLANĄ ZA PAN BRAT, CZYLI JAGLANE KOKOSANKI



Kasza jaglana czyli jagły to najstarsza znana kasza. Otrzymuje się ją z nasion prosa, uprawianego już w epoce neolitu. Jest mało popularna, a szkoda bo ma oryginalny smak i lekko orzechowy zapach (jeśli wiemy, jak ją przyrządzić). Jeśli ktoś nie posiadł tej wiedzy, kasza może okazać się w smaku gorzka. Świetnie komponuje się zarówno z daniami słonymi, jak i słodkimi.


Drugoklasiści wykorzystali ją do upieczenia kokosanek. Wyszły wyśmienicie, były smaczne i zdrowe. Nie do wiary, że z kaszy można wyczarować takie pychotki.


Czy wiesz, że..... kasza jaglana ma właściwości antywirusowe, zmniejsza stan zapalny błon śluzowych (wysusza nadmiar wydzieliny), jest zatem  domowym lekarstwem na katar. Ma mało skrobi, za to dużo przyswajalnego białka.
Wyróżnia się najwyższą zawartością witamin z grupy B: B1, (tiaminy), B2 (ryboflawiny) i B6 (pirydoksyny) oraz żelaza i miedzi.

 (źródło: http://www.poradnikzdrowie.pl)






 

Składniki


  • kasza jaglana 1 woreczek lub 100g
  • mleko (może być roślinne) około 3-4 łyżki
  • cukier 1/3 szklanki
  • mąka jaglana 1/2 szklanki lub nieco więcej
  • jajka 2 sztuki
  • wiórki kokosowe 100g
  • miękkie masło 1/3 kostki


Sposób przygotowania:


  1. Ugotowaną  kaszę jaglaną  odstaw i ostudź.
  2. Do zimnej kaszy dodaj 3-4 łyżki mleka i zmiksuj ją na gładki krem za pomocą blendera.
  3. Do kremu z kaszy jaglanej dodaj resztę składników: 1/3 szklanki cukru, pół szklanki mąki, 2 jajka, 1/3 miękkiego ciepłego masła i 100g wiórków kokosowych. Wszystko dokładnie wymieszaj. Masa musi być dosyć gęsta, łyżka bez problemu powinna stać w cieście. Jeśli tak nie jest, dodaj jeszcze trochę mąki.
  4. Na blaszce rozłóż papier do pieczenia, a na nim nakładaj łyżką ciastka wielkości orzecha włoskiego. Nie musisz zachowywać dużych odstępów. Ciastka nie urosną. Piecz je w piekarniku nagrzanym do 180 stopni przez około 20 minut, do czasu aż ładnie się przyrumienią.      

Smacznego! :) 

Sposób gotowania kaszy jaglanej: by kasza nie była gorzka lecz miała lekko orzechowy smak i aromat podpraż ją na suchej patelni, aż lekko się zarumieni i zacznie pachnieć. Potem przepłucz ją 2-3 razy gorąca wodą. Zalej kaszę wodą w  stosunku  2:1 (dwie miarki wody na miarkę kaszy).  Gotuj kaszę 10-15 minut, aż płyn się wchłonie. Jeśli uznasz, że ziarna są zbyt twarde, dodaj trochę więcej wody  i gotuj dalej. Po zdjęciu garnka z palnika przykryj kaszę i odczekaj chwilę.







źródło: 
Zagotowane Dzieciaki z klasy 2 a wraz ze swoją Wychowawczynią Panią Asią Rychlik.

7 komentarzy:

Dziękujemy za Twój wpis : ) Zapraszamy do ponownych odwiedzin naszego bloga.